Úvod Magazín Koupelny Jak vybrat vanu

Jak vybrat vanu

Vana je stálicí mnoha koupelen, protože se v ní můžete opravdu dobře zrelaxovat a především ji oceňují děti.

  Vany KaldeweiVany KALDEWEI Meisterstücke

Před koupí vany si položte pár otázek:

Kolik máte prostoru v koupelně a kolik místa má vana zabírat?

Pokud máte jednu z běžných panelákových koupelen, budete při výběru omezeni velikostí vany. Rozmanitost tvarů i u menších rozměrů je poměrně široká a bude záležet jen na Vašem vkusu. Pokud chcete ušetřit místo, rozhodně nevolte vanu rohovou, ale buď klasickou obdélníkovou, oválnou nebo asymetrickou.

Chcete běžné koupání nebo si užít komfort?

Pokud toužíte po opravdové relaxaci, zvolte velikost vany podle nejvyššího člena rodiny, aby i ten mohl využít maximálního prostoru. Při výběru se podívejte nejen na celkovou délku, ale i na délku a šířku vnitřního prostoru a zkosení hran, aby Vám vana byla pohodlná. Rádi si ve vaně čtete? Zvolte tvarovanou vanu, která nabízí oporu rukou pro čtení i bezpečné vstávání. Odtok umístěný uprostřed pro pohodlné koupání ve dvou. U rohových a asymetrických van najdete integrované sedátko v rohové části. Jestli chcete mít doma malé wellness centrum, pořiďte si některý z široké palety vířivých masážních systémů do ocelových i akrylátových van. Masážní vany vyrábí velká většina výrobců klasických van. Některé vany lze doplnit barevnou terapií.

Chcete se ve vaně i sprchovat?

V mnoha případech na běžné vany pasuje většina zástěn různých výrobců. Ale pro jistotu si zjistěte, jestli k vybrané vaně lze instalovat sprchovou zástěnu. Vybírat můžete z pevných nebo sklopných zástěn. Sklopné zástěny jsou opatřeny těsněním, ale netěsní 100% z toho důvodu, aby je bylo možné sklopit. Zástěny, které nezakrývají celou délku vany, slouží pouze k zabránění rozstřiku vody po koupelně. Rozhodně je však tato varianta mnohem pohodlnější, než  všem známé sprchování ve vaně s potopou v koupelně. Najděte si vanu, která má kolmější stěny a ploché dno pro pohodlné stání. Za zvážení stojí, jestli pořídit vanu s protiskluzovou úpravou.

Kdo se bude ve vaně koupat?

Pro děti i starší osoby jsou vhodné vany s kolmějšími stěnami, protiskluzovým povrchem a madly. Existují přídavná madla na vanu bez vrtání, ale pokud chcete madlo přímo do vany, informujte se, jestli je to vůbec možné. Výrobci vyrábí madla přímo k profilu konkrétní vany a na jiný typ by Vám nesedla. Do některých van je nemožné madla připevnit. Madla by měla být případně umístěna i v místě vstupu do vany. Sedátko do vany Vám sedne na jakoukoliv vanu, za předpokladu, že okraj vany u zdi je jen přiložený, ale nezazděný do poloviny své šířky.

Koupete ve vaně svého domácího mazlíčka?

Rozhodně si vyberte vanu ocelovou, která se nepoškrábe. Zvířecí drápky akrylátovou vanu časem zničí.

Používáte lékařské, bylinné a kosmetické přípravky do koupele? Barvíte si v ní hlavu?

Opět vybírejte mezi ocelovými vanami, které mají neporézní povrch a nenasají do sebe barvy.


Rozdělení van

Vany jsou buď klasické, nebo masážní. Tvarů je nepřeberné množství, především u akrylátových van.

Typ: Tvar: Umístění: Materiál:
koupací vany obdélníkové do rohu akrylátové vany
hydromasážní vany asymetrické ke zdi ocelové vany
sedací vany ovalné a kruhové volně stojící kompozitní vany (SolidSurface, ResinStone atd.)
rohové zapuštěné do podlahy sklo, dřevo, kámen atd.
vícehranné

  Vany LaufenVany Laufen

Materiál vany

Již zmíněné materiály jako je dřevo, kámen či sklo patři mezi luxusní designové vybavení. Akrylátové vany jsou aktuálně nejrozšířenější, ale na paty jim opět šlape smaltovaná ocel.

Smaltovaná ocel

U některých van je možné objednat krycí panel, který slouží místo klasického obložení.

Ocelové smaltované vany jsou velmi odolné. Smaltovaná ocel je vyrobena z přírodních surovin, povrch je neporézní a velmi trvanlivý. Kvalita vany se určuje celkovou sílou materiálu, standardně od 2 do 3,5 mm.  Naprostou jedničkou na trhu je firma Kaldewei, která vyrábí ocelové vany o síle 3,5 mm s kvalitním sklovitým smaltem, a proto může na své výrobky dávat záruku 30 let. Cenové rozpětí vyhoví každému. Dalšími výrobci ocelových van jsou například Jika a Laufen.

Výhody ocelové smaltované vany Kaldewei

 • Odolnost proti poškrábání, otěru a nárazu – nepoškodí ji nechtěné pády běžných předmětů v koupelně, je vhodná pro koupání domácích mazlíčků (drápky smalt nepoškodí).
 • Odolnost vůči kyselinám a chemikáliím – běžné domácí čisticí prostředky, přísady do koupele, barvy na vlasy či odlakovač  povrch nepoškozují.
 • Odolnost vůči žáru – svíčky ani cigarety nezanechávají na povrchu vany žádné stopy.
 • Barevná stálost a odolnost vůči UV záření – smaltovaná ocelová vana nevybledne, nezažloutne a udrží si původní tón barvy.
 • Tvarová stálost – ocelová vana se neroztahuje při kolísání teploty. Díky tomu nehrozí nebezpečí vzniku prasklin ve spárách – zatékání vody, nebo pohyb vany.
 • Hygieničnost a snadná čistitelnost – tvrdý sklovitý povrch smaltované oceli je bez pórů a na vaně nevznikají ani mikroskopické škrábance. Bakterie, vodní kámen a nečistoty se tak nemají kde usazovat.
 • Povrchové úpravy – na smaltovanou ocel lze použít protiskluzové, dekorační, barevné nebo povrch chránící úpravy.

 

Akrylát

Akrylátové vany se vyrábí z tvrdého termoplastu, buď jako extrudované nebo lité. Extrudovaný akrylát se vyrábí tažením a své vlastnosti si zachovává pouze v jednom směru. Lité akrylátové vany jsou vyráběny litím do formy a tak si materiál zachovává veškeré své vlastnosti po celé ploše vany. Akrylátové vany jsou i přes svoji tvrdost a pružnost křehké.

Materiál se velmi dobře zpracovává, proto je možné vyrábět vany prakticky jakéhokoliv tvaru. Akrylátové vany dobře tepelně izolují, jsou hygienické a pocitově příjemné.

Tip: Velmi levné akrylátové vany mají často menší sílu materiálu. Standard je 4-5 mm. Luxusní nebo tvarově náročné typy van mají až 8 mm.

Při výběru dávejte pozor na sílu materiálu. Silnější skořepina je pevnější, stěny se nebudou prohýbat, odolají lépe nárazu, budou méně náchylné na poškození - nebudou praskat nebo se kroutit. Rozhodně se vyplatí si za kvalitu (sílu) materiálu připlatit.

Výhody akrylátové vany

 • nízká váha
 • snadná montáž
 • velký výběr tvarů
 • pocitově příjemné
 • mělké poškození do 0,5 mm lze opravit

Nevýhody

 • akrylátová vana není odolná žáru - horkému vosku nebo cigaretám
 • není odolná proti poškrábání - např. zvířecí drápky vanu poškodí
 • při špatném usazení nebo slabém materiálu dochází k pohybu a různým poškozením, které v lepším případě znesnadňují údržbu

Nejlepší výběr

Naše nabídka